
Ćwiczenia- czas, start! Zaczynamy od prawidłowej postawy.
Prawidłowe ułożenie kręgosłupa sprawia, że wszystkie jego naturalne krzywizny stanowią doskonałą amortyzację i kręgosłup może efektywnie podpierać nasze ciało. Pozwala to zapobiegać bólom i deformacjom kręgosłupa, chroni przed zwyrodnieniami, ułatwia oddychanie, zapewnia właściwe napięcie mięśni.
Istnieje też zależność odwrotna- złe, nawykowe ustawianie stóp czy jednostronna praca kończyn podczas wykonywania codziennych czynności i uprawianych sportów z czasem odczuje również nasz kręgosłup. Nieprawidłowa postawa jest często wynikiem złych nawyków, utrwalonych przez długotrwałe siedzenie, poruszanie się czy stanie w wadliwej pozycji.
- Tył głowy, barków i pośladki powinny być ustawione w jednej płaszczyźnie (najlepiej ustawić się przy ścianie i sprawdzić czy wszystkie wymienione punkty do niej przylegają) Uszy powinny znajdować się nad środkiem barków - czyli nie pochylamy głowy do przodu. :)
- Broda nie powinna być wysunięta do przodu, by nie odchylać głowy do tyłu (postawa interpretowana jako wyraz zarozumiałości. lub tak zwany „foch”).
- Utrzymuj barki na tym samym poziomie, nie unoś ich w kierunku uszu - piękna długa szyja prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, dodaje nam wdzięku i świadczy o pewności siebie.
- Łopatki powinny być ściągnięte do tyłu, ale nie należy przesadzać, by nie powodować cofnięcia barków.
- Klatka piersiowa powinna być otwarta i ale nie wypchnięta do przodu (taka sama uwaga, jak punkt wyżej-przesada nigdy nie jest wskazana).
- Pozwól ramionom zwisać swobodnie wzdłuż ciała.
- Nie wychylaj miednicy w przód, ani w tył (wiem, wiele pań uważa, że wygląda dzięki takiemu kuperkowi bardziej „sexi” i ma szczuplejsze uda:)).
- Nie blokuj kolan - z czasem możesz doprowadzić do „przeprostów” (czyli kolana będą wyglądać jak wygięte w drugą stronę) ale i nie stój na ugiętych nogach. Rozstaw lekko stopy.
- Unikaj stania przez dłuższy czas w tej samej pozycji. Przenoś co jakiś czar ciężar ciała z jednej nogi na drugą.
- Ciężar ciała opieraj raczej na przodostopiu, unikając nadmiernego obciążania pięt.